Wycieczka do Wrocławia klas I-III - 16.05.2022 r.

 

„Poznaj Polskę” 2022  - przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki

   

 Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki:

     „Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym”.

     Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Siedlęcinie w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pod hasłem „Poznaj Polskę” wybrali się w dniu 16 maja 2022 r. na wielogodzinną wycieczkę autokarową do Wrocławia. Program wycieczki był bardzo bogaty i urozmaicony.

     Zgodnie z harmonogramem zaczęliśmy od wejścia do Hydropolis.  Hydropolis to  centrum wiedzy o wodzie, które łączy walory edukacyjne z zabawą, a to wszystko za sprawą interaktywnej wystawy. Centrum podzielone jest na 7 stref tematycznych.

     Dzieci prócz zabawy mogły  zażyć sporą dawkę  wiedzy. Były zachwycone atrakcjami znajdującymi się w Hydropolis. Zobaczyły m.in. modele stworzeń głębinowych, ogromnego rekina z ławicą ryb oraz replikę statku podwodnego.

     Wystawa zaskoczyła nas atrakcjami jeszcze zanim przekroczyliśmy  próg budynku. Przed wejściem do Hydropolis przeszliśmy  przez drukarkę wodną. Na ścianie wody pojawiały  są różnorodne wzory i napisy.

     Będąc na miejscu uczniowie skorzystali z warsztatów. Dzieci z produktów codziennego użytku stworzyły własną paletkę farb, z której mogą wielokrotnie korzystać  podczas  malowania.

      Kolejnym punktem programu był Ogród Botaniczny.  Podczas spaceru dzieci  przeniosły  się w zachwycający świat przyrody. Mogły podziwiać bogactwo kwiatów i egzotycznych roślin ułożonych w ciekawe kompozycje. 

     Będąc we Wrocławiu nie można nie wstąpić do Ogrodu Zoologicznego. Nie było zbyt wiele czasy, ale wystarczyło na zwiedzenie Afrykarium.  Miejsce to jest największą atrakcją wrocławskiego zoo.

     Późnym wieczorem wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń. Podsumowując możemy stwierdzić, że przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki  to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.

                                                           Krystyna Sos
2022-05-17